Zwiększanie rozmiaru przestrzeni swap
Co możemy zrobić w przypadku, gdy wybrany podczas instalacji rozmiar przestrzeni swap okaże się zbyt mały dla realizacji późniejszych zadań systemu? Rozwiązanie tego problemu w przypadku systemu plików ZFS jest bardzo proste i sprowadza się do dwóch wariantów. Pierwszy z nich polega na zwiększeniu zadeklarowanej w trakcie instalacji przestrzeni swap, lecz wymaga restartu systemu. Drugi sposób polega na dodaniu kolejnej, nowej przestrzeni swap do już istniejącej, i można to zrobić dynamicznie, w trakcie działania systemu.
Na początek zobaczmy ile mamy dostępnej przestrzeni swap:
W systemie plików ZFS obszar ten definiowany jest następująco:
Tak więc w pierwszym wariancie rozwiązanie sprowadza się do zwiększenia przestrzeni zdefiniowanej dla powyższego obszaru.
Jednak jak widać, zwiększenie dostępnej dla systemu przestrzeni swap wymaga albo restartu systemu albo usunięcie i ponowne dodanie zdefiniowanej powyżej przestrzeni:
Zaprezentowane rozwiązanie ma dwa ograniczenia: po pierwsze, rzadko kiedy w środowisku produkcyjnym możemy pozwolić sobie na restart serwera; po drugie, usunięcie przestrzeni swap i ponowne jej dodanie możemy wykonać tylko wtedy, gdy nie jest ona używana, a zwykle gdy to musimy zrobić jej użycie bliskie jest 100%.
W takiej sytuacji pozostaje nam druga możliwość:
Jak widać powyżej, można stworzyć kolejną przestrzeń swap o dowolnym potrzebnym rozmiarze i dodać dynamicznie do już istniejącej przestrzeni.
Jeżeli chcemy, by nasz nowy swap był automatycznie rejestrowany w systemie po restarcie, to należy dodać wpis do /etc/vfstab: